OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Starostlivosť o králička

 

 Čo by ste mali vedieť o chove králička?

Na túto tému sa popísalo veľa na viacerých stránkach chovateľov králičkov. Preto viac menej iba zhrniem čo som sa dočítala poprípade doplním s vlastnými postrehmi. Prv ako si prinesiete králička domov mali by ste si zakúpiť prepravku v ktorej ho budete prepravovať nie len počas jeho prvej cesty do nového domova, ale aj na cestu k veterinárovi, na výlety a podobne. Nekupujte zbytočne malú prepravku, čo Vám ponúknu na králičky v chovprodukte, králiček sa do nej s ťažkosťami zmestí už v 2 mesiaci života, takže neskôr by Vám aj tak bola nanič. Vhodná väčšia prepravka na mačky alebo menšie psíky.  Niektorí chovatelia používajú prútené košíky na huby s dvierkami, odkiaľ im zajačik nemôže vyskočiť.

Pred príchodom zajka domov by ste mu mali pripraviť miesto- klietku, králikarničku, kde bude králik pobývať počas vašej neprítomnosti, poprípade v čase, keď sa mu nebudete môcť venovať. V súčasnej dobe je široký výber klietok vo zverimexoch určených k tomuto účelu. Najviac sa doporučuje klietka o dĺžke 100x50cm. V súčasnosti sa dajú zhotoviť aj králikarničky, kt. sa pekne dopĺňajú so zariadením bytu. Ale aj v tomto prípade treba brať na zreteľ, že ju bude obývať živý tvor a nie módny doplnok do bytu.

Do rohu klietky/králikárničky/ by ste mali umiestniť záchodík s kočkolitom, kde si bude zajko vykonávať svoju potrebu, nakoľko zajko je veľmi čistotné zvieratko a ak mu to umožníte, rád vám to aj dokáže. A ako zistiť kam umiestniť daný záchodík. Je to veľmi jednoduché. Keď si prinesiete Teddyho domov, dajte ho do klietky a pozorujte, do ktorého rohu začne robiť potrebu. Sem mu potom dajte buď rohový záchod s kočkolitom, poprípade provizórnu misku na vykonávanie potreby.

Ďalej je dôležitá miska na žrádlo. Ideálna je keramická. Je dostatočne ťažká na to, aby ju Teddy nemohol prevrhnúť, a ani ju nebude okusovať.

Seník je priam nevyhnutný, nakoľko králiček na dobré trávenie potrebuje pravidelný prísun sena. Musí ho mať k dispozícii 24hodin denne /samozrejme to seno/.

Nezabúdajte, že Teddy ako každý živý tvor, potrebuje k svojmu životu vodu, preto zaužívané "ak má dostatok šťavnatého krmiva nepotrebuje vodu" je do neba volajúca sprostosť a hraničí s týraním zvieraťa.

Voda - je ideálne ak má králiček k dispozícii napájačku na zavesenie nezabudnite sa ale po každé uistiť, že voda z nej skutočne ľahko tečie a nie je niekde upchatá. Misky neodporúčam. Zajko si ich ľahko prevrhne.

Do vody odporúčam pridávať pravidelne Acidomid pre králičky, zlepšuje to jeho metabolizmus a tiež, pôsobí ako prevencia proti kokcidióze. Upozorňujem Acidomid je na prevenciu nie na liečenie, alebo preliečenie králička proti kokcidióze. V čase, keď sa rozhodnete preliečiť králička na kokcidiózu musíte týždeň pred preliečovaním a týždeň po preliečení Acidomi vysadiť. Nie je to vhodná kombinácia s liekmi na preliečenie.

Chov Teddyho  nie je až natoľko náročný ako by si niekto myslel. Ak ste si osvojili poznatky o chove králičkov , poprípade ste už bez problémov nejakého zajka chovali nebude Vám robiť problém dobre sa postarať ani o vášho nového štvornohého chlpatého kamaráta. Náročnejší je možno na údržbu srsti, kt. odporúčam prečesať každý deň, aj keď v prípade kvalitného jedinca stačí dvakrát  do týždňa a srsť bude krásna bez žmolkov.

Česať králička je nevyhnutné aj z toho dôvodu, aby králiček nejedol zbytočne odumretú srsť pri jeho pravidelnej toalete. Môže sa potom stať, že mu zostane hruda chlpov v tráviacom trakte, kt je potom nevyhnutné operatívne odstrániť. V prípade, že máte podozrenie na to, že králiček má daný problém je dobré použiť pastu Nager Malt(používa sa aj preventívne). V každom prípade treba problém konzultovať s lekárom. 
Iné je to v čase výmeny srsti, kedy srsť Teddyho môže mať väčší sklon k plsnateniu. Vtedy je lepšie Teddyho česať každý deň.

V konečnom dôsledku česaním máte pravideľný kontakt so svojím miláčikom, čo sa pozitývne podpíše aj pri jeho socializácii a zvykaní si na Vás.

Osobne odporúčam vyhradiť si miesto na česanie králička. Zajko tak bude vedieť, že sa ide česať a nebude sa Vám znažiť "vziať do zajačích". Odmenou Vám bude krásne zvieratko s nadýchanou srsťou, ktoré bude poteší pre Vaše oči...

 V horúcich, letných dňoch je možné Teddyho ostrihať aby sa príliš neprehrial/ nie je pravidlom/ Srsť mu krásne do zimy dorastie. Na túto tému by som  rada ešte upozornila budúcich majiteľov, že mladý zajačik do jedného roka vymení približne 4-krát srsť. Vtedy sa môže stať, že Vám úplne vypĺzne za krkom, poprípade bude vyzerať ako ostrihaný. Nakoľko stará srsť mu už vypadala a nová ešte nedorástla. Nemusíte sa ale obávať, zajkovi srsť dorastie a bude znovu nádherne huňatý. Po jednom roku života zajko pravidelne mení srsť iba na jar a jeseň.

 

 

Čím krmiť Teddyho. 

Já kŕmim králičky klasickou zmeskou pre králičky, kt. predávajú v každom chovprodukte. Do nej pridávam ovsené vločky a granulové krmivo určené pre chovné králiky, plus vitamínovú zmesku obohatenú o rôzne druhy sušeného ovocia, ktorá králičkom veľmi chutí a zároveň dáva krmivu príjemnú vôňu. Na prilepšenie dostávajú všetku koreňovú zeleninu/samozrejme poriadne poumývanú a vysušenú, králiček ako hociktorý iný živý tvor môže dostať parazity, tak preto tá hygiena/ z mrkvy vňatku a občas púpavové listy (Pozor všetku túto koreňovú zeleninu dávam iba v  malých dávkach Pravidelne dostávajú jabĺčko(opäť iba ako pochúťku) .Taktiež pravidelne dostávajú vitamíny v prášku NUTRILIN pre králičky. Mladým králičkom do 6 mesiacov neodporúčam dávať zelené krmivu ako tráva a pod. Rovnako, keď začnete prikrmovať zeleným krmivom je treba začať po malých dávkach aby králička nezačalo preháňať. Musí si na toto krmivo najskôr zvyknúť. V žiadnom prípade nadávam, kapustu, kel, čínsku kap. šalát. Rovnako som vylúčila z jedálnička kaleráb.

Nezabudnite, že ak budete brať králička von, kde sa dostane do styku s trávou, do ktorej mohol urobiť potrebu pes, poprípade mačka musíte králička pravidelne preliečovať na kokcidiózu a aj odčervovať . Pes aj mačka totižto môžu prenášať nie len túto chorobu, ale aj parazity ako sú pásomnica, škrkavky a pod.

 

 

Očkovanie:

Králička očkujem prvý krát v 10týždni života na mor a myxomatózi a potom každého pol roka. V prípade možnosti výskytu králičieho moru alebo myxomatózy v okolí odporúča sa králička očkovať už v 6-týždni a preočkovať po 3 týždňoch. Rovnako som čítala na stránkach ch.s "šípkovárúže" kde chovateľka odporúča mladého králička preočkovať , po prvom očkovaní, opäť po 3týždňoch a nie až za pol roka. Rovnako je dobré raz ročne králička odčerviť.

 

.